Līgas pH3 ir eksperimentālās etnomūzikas septets, kura skanējumu papildina pieaicināti viesmūziķi. Apvienība radusies 2016. gadā, sanākot kopā domubiedrēm, kas jau iepriekš darbojušās dažādos tautas mūzikas projektos.
Grupas Līgas pH3 otrajā albumā “Ne tā gaida Jāņa bērnus” kā viesmākslinieki pieaicināti – flautiste Ieva Rūtentāle Krolle, kā arī Guntis Kursišs, plašāk pazīstams kā black metal grupu Uguns un Pilskalns dalībnieks, kurš papildina Līgu pH3 skanējumu ar didžeridū un rīkles dziedājumiem. Ieraksta muzikālais producents – Kārlis Tone. Vizuālā noformējuma autors – mākslinieks Andris Kaļiņins. Līgu pH3 pamatsastāvs – Līga Kriķe, Līga Eglīte, Līga Kalniņa, Amanda Zaeska, Anita Laime, Laura Grīnberga, Inese Tone.
Jāņi ir tradīcijām un norisēm bagātākie latviešu gadskārtu svētki, kuri tiek svinēti vasaras pilnbriedā. To svinēšana parasti asociējas ar prieku, dziedāšanu, dejošanu, līksmošanu, ēšanu, dzeršanu, dažādu rituālu veikšanu un uzturēšanos lielākā cilvēku pulkā. Kā šie svētki iet kopā ar latvieša introverto dabu? Vai introvertais latvietis vismaz vienreiz gadā spēj atvērties, iejukt pūlī, dziedāt, dejot, lēkt pār ugunskuru, apdziedāt kaimiņus un kolektīvi meklēt papardes ziedu? Tradīcijas popularitāte, kas izdzīvojusi līdz mūsdienām, liecina, ka spēj. Bet vai to spēj visi? Un vai ir kāda alternatīva?
“Ne tā gaida Jāņa bērnus” pamatā ir ideja par to, ka reizēm introverta daba ir tik spēcīga, ka, lai gan tiek izjusta nepieciešamība svinēt un piedzīvot vasaras saulgriežu brīnumu, ar to ir par maz, lai saņemtos kārtīgam masu pasākumam ar skaļu, brašu dziedāšanu un rotaļās iešanu.
Līdz mūsdienām pierakstos saglabājušās 1155 Jāņu dziesmu melodijas – līgotnes. No visām dziesmu kategorijām šīs skaitlis ir vislielākais. Savukārt dainu par Jāņu tēmu ir aptuveni 40 tūkstoši. Ieskatoties pieejamajā materiālā, top skaidrs, ka ne visas līgotnes ir līksmas un priecīgas, ne visas dziedamas skaļi un braši. Tāpat arī dainu tekstos atrodams gana daudz apcerīgu, meditatīvu, rāmu un iekšupvērstu vasaras saulgriežu tēmu. Lai gan folkloras materiālos pierakstīto Līgotņu skaits ir liels, parasti svētkos tiek dziedāta vien neliela daļa no tām.
Jaunais Līgu pH3 albums “Ne tā gaida Jāņa bērnus” veidots kā introverta Jāņu dziesmu programma, kuras pamatā ir lēnas, mierīgas, iekšupvērstas, introvertas līgotnes. Albuma nosaukums ir dažādi interpretējam rinda no kādas tajā iekļautās tautas dziesmas.
Mākslinieks Andris Kaļiņins par albuma vizuālā noformējuma tapšanu stāsta: “Es pievērsos mūzikā dzirdamajai “introvertajai subjektivitātei”, kurā skatīšanās uz pasauli ir ļoti personiska un atšķirīga. Radītajos attēlos pasaule ir raksts, kurā valda ritms. Saulgriežu nakts ir gana spēcīga, lai šo rakstu ieliektu un deformētu. Plīvojošā dzirksteles – zieda – ugunskura zīme iedvesmota no Jūlija Madernieka. Raksta deformācija iedvesmota no Līgu pH3 darba.”
2019. gadā Līgas pH3 izdeva albumu “Ko dara pasaule neradīdama” – tradicionāo folkloru netradicionālā izpildījumā. Ierakstā piedalījās smagās mūzikas aprindās labi pazīstamie mūziķi Kārlis Tone (Tesa, Anna Kijevā, Grab, u.c.) un Artis Avotiņš (Anna Kijevā, Elkupe, Dūmu zārka zēni, Grab, Nekad, u.c.). Albums tika izdots tiešsaistes formātā un ir pieejams vietnē bandcamp.com un populārākajās mūzikas straumēšanas platformās.
Līgas pH3 ar koncertiem uzstājušās Rīgā, Mētrienā, festivālā “Laba Daba”, kā arī, 2022. gada vasarā, ASV – XV Vispārējos Dziesmu un deju svētkos, Sentpolā, Minesotas štatā.
Jaunā albuma prezentācijas koncerts notiks zīmīgā datumā – 21. jūnijā, vasaras saulgriežos, brīvdabas kultūras telpā Savvaļā, Jaundrustos. Pasākuma īpašā viešņa – eksperimentālā mūziķe, čelliste Sarma Gabrēna.
Albums “Ne tā gaida Jāņa bērnus” būs pieejams vietnē bandcamp.com un populārākajās straumēšanas platformās no 21. Jūnija.