Skip to content

Ģitārists Gints Smukais izziņo koncertus un publicē videoklipu kopā ar amerikāņu ģitāristu Ianu Ītanu Keisu

Mūziķis Gints Smukais kopā ar amerikāņu ģitāristu Ianu Ītanu Keisu (Ian Ethan Case, Bostona, ASV) dodas Latvijas koncerttūrē un publicē ASV filmētu skaņdarba “Aftershocks” videoklipu. Ians Ītans Keiss ir akustiskās dubultā grifa ģitāras virtuozs, kurš tiek uzskatīts par vienu no radošākajiem un saistošākajiem ģitāras pirkstu spēles stila (“fingerstyle”) ģitāristiem pasaulē. Abu mūziķu koncerti notiks no 5. līdz 8. oktobrim Rīgā, Liepājā, Ķekavā un Kocēnos. 

Gints Smukais par  Ianu Ītanu Keisu stāsta: “Mani priecē, ka Latvijā ir daudzi ģitāras entuziasti un mūziķi, kuri aktīvi daudzina “fingerstyle” ģitārspēli, bet, lai arī cik daudz mēs to šeit jau būtu redzējuši, ceļojot uz “fingerstyle” kultūrtelpas epicentriem, esmu secinājis, ka tā izpausme ir vēl plašāka nekā mēs varētu iedomāties. Ians Ītans Keiss tam ir izcils piemērs un man liels iedvesmas avots. Klausoties viņa mūziku, es sapratu, ka robežu “fingerstyle” stilam patiesi nav. Mūs vieno ne tikai šis spēles stils, bet arī muzikālā ceļa aizsākumi, kas sākās ar ritma instrumentiem, mēs mīlam ritmu un tā apspēlēšanu melodiskās kaskādēs caur akustiskās ģitāras īpašajām raksturiezīmēm. Esmu pateicīgs, ka mūsu ceļi ir savijušies un nu varam kopā radīt un spēlēt koncertos.”

Abi ģitāristi pirmo reizi satikās klātienē Bostonā 2022. gada septembrī pēc Ginta piedalīšanās Pasaules ģitāras pirkstu spēles stila čempionātā, kas notika ASV, Vinfīldā. Bostonā abi mūziķi radīja videoklipu Iana Ītana Keisa skaņdarbam “Aftershocks” (“Pēcgrūdieni”), kas Gintu īpaši iedvesmoja, tādēļ viņš sarakstīja tam otro balsi, bagātinot un artikulējot skaņdarba vēstījumu un piešķirot tam vēl vienu ritmisku un harmonisku dimensiju. Video autors – Ians Ītans Keiss.

Ians Ītans Keiss par sadarbību ar Gintu stāsta: “Man ļoti daudz nozīmē, ka esmu varējis izpildīt un ierakstīt šo skaņdarbu kopā ar Gintu. Šāda veida ļoti detalizētam, strukturētam, specifiskam skaņdarbam gandrīz nekad neizdodas piesaistīt papildu mūziķi, nemaz nerunājot par citu akustisko pirkststila ģitāristu. Jau no pirmās reizes, kad mēs kopā šo skaņdarbu izpildījām, tas nostrādāja! Gints bija veltījis nopietnu laiku, lai apgūtu katru skaņdarba niansi, pie tam atradis veidu, kā pievienot tam savu muzikālo ieguldījumu, kas dziesmu bagātinātu nevis traucētu tai skanēt, un tas nav viegli. Es esmu ļoti pagodināts, ka viņam šis skaņdarbs bija pietiekami svarīgs un jūtams, lai ieguldītu tik nopietnu darbu, un es patiešām ar nepacietību gaidu, kad varēsim kopā atskaņot to šajos koncertos! Esmu patiesi priecīgs arī par to, ka kopā ar Gintu varēšu iepazīt Latviju, jo pirms kāda laika piedzīvoju neaizmirstamus brīžus un sajūtas, ar koncertiem viesojoties Igaunijā.”

Ģitāristi ar skaņdarbu “Aftershocks” aicina pārdomāt un apzināt tās notis, kuras ikviens no mums spēlē un par kurām iestājamies dzīvē, jo visam, kas tiek domāts, teikts un darīts šajā pasaulē, ir ļoti liela atbalss. Tādēļ svarīgi pievērst uzmanību tam, kas ir tās lietas un notikumi, kuru skanējumam būtu jābūt visilgākajam un kuri ir jākontrolē un pat jānobremzē, lai dotu iespēju pastāvēt un tikt sadzirdētām citām lietām.

Abi mūziķi iepazinās jau pandēmijas laikā, kad Ians uzmeklēja Gintu internetā pēc sava drauga, arī amerikāņu ģitārista, izveidota un ieteikta video noskatīšanās. Tajā bija apkopoti pieci labākie ģitāras pirkstu spēles stila ģitāristi, par kuriem, iespējams, vēl nav dzirdēts. To skaitā bija arī Gints ar oriģinālkompozīcijas “Flourish” videoklipu, kas uz Ianu atstāja lielu un paliekošu iespaidu. Ians atzīst: “Ginta izpildījums video bija ne tikai godīgs, sarežģīts, dziļš un patiešām atsvaidzinošs, bet liecināja arī par patiesu mūzikas izpēti un patiesu mūzikas mīlestību, kas arī man ir vissvarīgākais.”

Oktobra sākumā abi akustiskās ģitāras meistari satiksies uz vienas skatuves koncertsērijas “Landscapes” (“Ainavas”) koncertos, kuros izpildīs savas oriģonālkompozīcijas un klausītājiem pazīstamas latviešu un ārzemju melodijas, kā arī demonstrēs ģitāras pirkstu spēles smalko mūzikas pasauli, kurā var satikties itin visi žanri.

Koncerti notiks:

  • 5. oktobrī plkst. 19.00 Kocēnu kultūras namā;
  • 6. oktobrī plkst. 19.00 Mazajā ģildē Rīgā, koncerts top ar VKKF atbalstu;
  • 7. oktobrī plkst. 18.00 Doles Tautas namā Ķekavā;
  • 8. oktobrī plkst. 18.00 Kultūras namā “Wiktorija” Liepājā.

Biļetes uz koncertiem Rīgā, Ķekavā un Kocēnos pieejamas “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv, savukārt uz koncertu Liepājā www.bezrindas.lv.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit