Skip to content

Komponists, dzejniece, video māksliniece un 19 mūziķi no 5 valstīm vienojas jaundarbā «silence»

No mājām uz mājām: tāda varētu būt devīze 2020. gada garumā tapušajam komponista un pianista Edgara Cīruļa lielprojektam, kas rezultējies vairāku cilvēku nesavtīgā sadarbībā un muzikālajā jaundarbā «silence» (tulkojumā — klusums). Kompozīcija orķestrim un balsij, kuru Edgars ir uzrakstījis pērnā gada pavasarī, savās Latvijas mājās atgriežoties, ir balstīta uz Aleksandras Lines dzejoli. Mūziku — katrs no savām mājām — attālināti ierakstījuši 19 profesionāli mūziķi no Latvijas, Rumānijas, Slovēnijas, Zviedrijas un Dānijas, ar skaņas apstrādi palīdzējis Toms Lisments, bet video ilustrācijas veidoja Patrīcija Vilsone. Šādā veidā, kamēr mūzikas industrijai klātienē bija niecīgi maz iespēju pieteikt sevi, komponists vienojis vairākas sev tuvas pasaules, kuras ikdienas apstākļos tik vienkārši satikties nevarētu.

«Pavasarī biju atgriezies savās bērnības mājās, drošībā, un man bija laiks. Pabeidzu šo skaņdarbu balsij un orķestrim un biju plānojis to pirmatskaņot, taču pagājušais gads ieviesa korekcijas un nezināju, kad to varēs spēlēt dzīvajā. Tāpēc vērsos pie kolēģiem un draugiem un palūdzu viņiem aizdot savu «balsi» manām nošu partijām, un, man par pārsteigumu, tik daudzi piekrita piedalīties šajā projektā. Šādi mums sanāca savilkt vairākas pasaules daļas kopā vienuviet», — par jaundarbu stāsta Edgars Cīrulis.

Šis darbs tika speciāli komponēts latviešu dziedātājai Beātei Zviedrei — kā Edgars stāsta, balsij, kas skan patiesi, pa īstam. Cīrulis ir daudz radoši sadarbojies ar Beāti un ļoti augstu vērtē viņas muzikālo potenciālu. Šī arī nav komponista pirmā sadarbība ar jauno pašmāju mākslinieci, Latvijas Mākslas akadēmijas studenti Patrīciju Vilsoni, kura ir vairākus mēnešus veltījusi oriģinālām ilustrācijām, kas pārtapuši par mūzikas video skaņdarbam.

Kompozīcijas tekstu ir uzrakstījusi dzejniece Aleksandra Line, kas skaidro: ««silence» jeb klusums nav obligāti laiks, pēc viss ir beidzies — bieži vien tas ir brīdis pirms. Pagājušais gads mums visiem, it īpaši mūzikas nozarei, ir bijis pārlieku kluss, taču ir svarīgi atcerēties, ka arī klusums nav garlaicīgs vai tukšs — tajā var notikt ļoti krāsainas lietas. Piemēram, dzimt kāds vērtīgs vārds vai skaņa».

«silence» ir veidojuši:

Kompozīcija — Edgars Cīrulis

Teksts — Aleksandra Line

Ilustrācijas un video — Patrīcija Vilsone

Miksēšana un māsterēšana — Toms Lisments

Un ierakstījuši:

Balss — Beāte Zviedre
Klavieres — Edgars Cīrulis
Vijoles — Dita Celitāne, Ivars Brīnums

Alts — Marius Ungureanu (Rumānija), Ivars Brīnums

Čells — Sarma Gabrēna

Kontrabass — Jānis Rubiks

Flautas — Alise Golovacka, Rūta Sīpola

Oboja — Eva Vrtacnik (Slovēnija)

Klarnetes — Anna Gāgane, Ciprian Dancu (Rumānija)

Fagots — Katrīne Kuģe

Basa klarnete — Kristaps Lubovs

Trompete — Dāvis Sedols

Mežrags — Erik Sandberg (Zviedrija)

Tromboni — Krists Liepa, Jonas Lindh (Dānija)

Perkusijas — Ēriks Miezis

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit