Skip to content

LNSO tango ritmā. “Simfoniskais hits ar Goran Gora”

Ceturtdien, 5. decembrī, pl. 19.00 Lielajā ģildē izskanēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncerts “Simfoniskais hits ar Goran Gora. Akordeons un Maskata “Tango”” – izklaidējoši izglītojošs koncerts jauniešiem populārā mūziķa Goran Gora vadībā. Šoreiz klausītāju uzmanības lokā būs akordeons un Artura Maskata “Tango” – viens no latviešu simfoniskās mūzikas slavenākajiem paraugiem, kas popularitātē konkurē varbūt vienīgi ar Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”. Akordeona solo spēlēs Artūrs Noviks, un LNSO diriģēs Guntis Kuzma.

Jau kopš 2014. gada LNSO sadarbībā ar mūziķi un daudzu dziesmu autoru Goran Gora interesantā veidā ar klasisko mūziku iepazīstina klausītājus, kas nav pieredzējuši koncertu apmeklētāji. Koncertciklā klausītājiem tiek piedāvāts noklausīties kāda slavena komponista sacerētu simfonisku hitu un Goran Gora stāstījuma gaitā gūt priekšstatu par attiecīgā komponista iedvesmas avotiem, ietekmēm un laikmetu, kurā viņš strādājis. Novērtējot, cik svarīgi mūslaiku skatītājam ir ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt, koncertus papildina videoprojekcijas, paplašinot klausītāju priekšstatus par izciliem meistariem, kas palaikam var šķist vēstures putekļu klāti.

Šīs sezonas koncertciklā esam nolēmuši apskatīt skaņdarbus dažādu emocionālo iespaidu kontekstā. 5. decembra koncertā, kura centrā atradīsies tango, tiks aplūkota iekāre un dziņa pēc kaut kā. Interesants fakts – 1913. gadā no Parīzes padzina vairākus tango pasniedzējus, jo šo deju uzskatīja par nepiedienīgu un amorālu.

Lai arī “Simfoniskais hits ar Goran Gora” biežāk apskata komponistus, kuri strādājuši pirms simt un vairāk gadiem, šoreiz tiks atskaņoti mūsdienu komponistu skaņdarbi. Abi skaņraži – Arturs Maskats un Gundega Šmite – būs klāt koncertā un kāps arī uz skatuves.

Artura Maskata “Tango” ir viens no latviešu simfoniskās mūzikas slavenākajiem paraugiem. Solo akordeona ilgpilnajā līnijā jaušas smeldze, bet lirisko apceri pārvar brāzmains simfonisks spēks. Arturs Maskats ir viens no zināmākajiem latviešu komponistiem, četrkārtējs Lielās mūzikas balvas ieguvējs. 2003. gadā ar skaņdarbu “Tango” Maskats iekļuva finālistu sarakstā starptautiskajā konkursā 3rd International Symphonic Composition Competition Masterprize in London. Viņa skaņdarbu My River runs to thee… novembrī Bostonā pirmatskaņoja Bostonas simfoniskais orķestris Andra Nelsona vadībā.

Koncertā skanēs arī šīssezonas LNSO rezidējošās komponistes Gundegas Šmites Akordeonkoncerts, ko Artūrs Noviks, LNSO un Guntis Kuzma pirmatskaņoja 2016. gadā. Grieķijā dzīvojošās latviešu komponistes Koncerts akordeonam un orķestrim ir krāsains un ekspresīvs, tajā labi saklausāms iespaids no grieķu dejām.

Akordeonkoncertā solo spēlēs Artūrs Noviks – plaša redzesloka akordeonists ar aktīvu darbību dažādos mūzikas virzienos. Starptautisko konkursu un festivālu laureāts. Dažādos projektos muzicējis ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, LNSO stīgu kvartetu, Latvijas Radio kori, Sinfonietta Rīga, jauniešu kori “Kamēr…”, Orķestri “Rīga”. Sadarbojies ar Latvijā populāriem skatuves māksliniekiem.

Orķestri diriģēs Guntis Kuzma, kurš kopš 2014./2015. gada sezonas ir LNSO diriģents. Viņš ar labiem panākumiem vadījis LNSO koncertus, vairākkārt uzstājies ar Sinfonietta Rīga, Sinfonia concertante, Liepājas SO, JVLMA orķestri un 2018. gada vasarā ar Latvijas Festivāla orķestri. 2018. gada janvārī lielu atzinību guva Gunta Kuzmas un LNSO veiktais Ādolfa Skultes Piektās simfonijas lasījums “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā”, un par šo sniegumu Guntis Kuzma saņēma Lielo mūzikas balvu.

Koncerta režisors ir dokumentālo filmu autors Roberts Rubīns, kas veidojis arī deju lieluzvedumu “Abas malas”, godalgoto Latvijas Radio kora kinokoncertu “Zemgales gredzens”, Ērika Ešenvalda multimediālo uzvedumu “Vulkānu simfonija”, Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijas videostāstus u. c.

Koncertcikla dramaturģiju arī šosezon veido “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvēja Justīne Kļava, kuras izrāde “Dvēseļu utenis” pagājušogad ieguva Spēlmaņu nakts Grand Prix. Justīnes Kļavas lugas un dramatizējumi tiek iestudēti Jaunajā Rīgas teātrī, Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Valmieras teātrī, Dirty Deal Teatro u. c.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit