Latvijas Mūzikas Ziņas

April

16

Apr

Alise Haijima, Artūrs Jenots un Andis Ansons izdod RIGaLIVE nometnē sarakstīto dziesmu

Klausītāju vērtējumam tiek nodota mūzikas rakstīšanas nometnes “RIGaLIVE” sestajā sesijā sarakstītā dziesma “Ja tev nav”. Tās autori ir Alise Haijima, Artūrs Jenots un Andis Ansons, kuri šādā sastāvā skaņdarbu radīja pirmo reizi.

“Šo dziesmu katrs var saprast tā, kā vēlas. Kā jau visas daiļrades papīra vai digitālā formā – katrs izvelk sev aktuālu domugraudu, taču kopumā dziesmas liriskais “es” stāsta par atgādinājumu, ka tu neesi viens. Ja tev trūkst prieka, kompānijas, kaut tik vien kā sāls vai cukurs beidzies - tev ir iespēja piezvanīt un tev palīdzēs. Es domāju, ka pēdējā gada laikā mūs visus lielākā vai mazākā mērā ir skārusi vientulības sajūta vai skumjas, nevarot izdarīt kaut ko. Es gribētu satuvināt cilvēkus un mudināt neatsvešināties vienam no otra,” atklāj Haijima.

“Pirmajā dienā ar Andi pārmijām pāris vārdus par to, ko mēs vēlētos šajā nometnē uzradīt. Andis vēlējās kaut ko lo-fi skanējumā, un es piekritu, ka arī mani interesētu ko tādu pamēģināt. Nometnes otrajā dienā jau sēdējām un pie tā strādājām. Ar Alisi arī bija viegli. Pajautāju, kas ir tēma, par kuru viņa vēlētos dziedāt, un apsolījos dziesmu uzrakstīt no viņas skata punkta. Dziesma ir par satikšanos, dalīšanos un kopā būšanas baudīšanu ar draugiem. Tā ir atgādinājums, ka drūmos brīžos, kad pietrūkst dzīvesprieka, vienmēr var piezvanīt sev tuvajiem,” par dziesmas tapšanu un ideju stāsta Jenots.

Dziesmai tapis arī videoklips, kurā Alise piedalīties uzaicinājusi divus savus tuvākos draugus – cilvēkus, kuri ir bijuši ar viņu kopā jau no bērna kājas, atbalstījuši viņu un dzīvojuši līdzi ar dziedātājas sapņiem un mērķiem. “Klipā tiek stāstīts par mani, kura viena sēž mājās pie tukša rakstāmgalda ar mazu augu, kas simbolizē darba neesamību un vēlmi turēt sev blakus kādu dzīvībiņu – tātad tā ir vientulība, taču tad man piezvana draugs un dodamies ielās ar mašīnu pie dabas. Kopumā klipā redzama izraušanās no ikdienas,” ieintriģē Haijima.

“Es teiktu, ka komandas sinerģija bija augstā līmenī. Ar Artūru tik labi sapratāmies un vārdi tikai “cepās un cepās” uz priekšu. Man idejas iznāk parasti tādā haotiskā formātā, bet Artūrs spēja salikt pa plauktiņiem skaisti izvārdojot visu, ko vēlos pateikt. Andis bija ļoti atvērts uz mūsu idejām aranžijā, uzklausīja vienmēr visu viedokļus un, protams, arī nekautrējās un pateica, ka nav laba ideja, ja kaut kas neiet kopā. Šāda godīga un profesionāla strādāšana man neaprakstāmi patīk, jo nevar tapt labs rezultāts, ja sāksim uztraukties par to vai otrs apvainosies, ja pateiks, ka viņa ideja neder. Es pati arī lielākoties strādāju pēc šīs metodes, protams, projekta sākumā norunājot, ka nepiekrišana idejai nav personīgs apvainojums. Andis mani pārsteidza asī ar savu darba veikšanas ātrumu. Es esmu bezgala apmierināta un priecīga par šo komandu,” par komandas sadarbību nometnē “RIGaLIVE” stāsta Haijima.

“Nometne man bija ļoti vērtīga pieredze, iespēja iemēģināt savas prasmes tekstu rakstīšanā citiem un, protams, iepazīties ar radošiem cilvēkiem. Ar daudziem no viņiem joprojām uzturam kontaktu un strādājam pie jauniem muzikāliem projektiem,” papildina Jenots.

“Latvijas Mūzikas attīstības biedrības/Latvijas Mūzikas eksports” organizētā dziesmu rakstīšanas nometne “RIGaLIVE#6” notika 2020. gada augustā.

» Lasīt vairāk

16

Apr

Mūziķis Rick Feds nāk klajā ar dziesmu, kas pārsteidz ikoniskus ASV mūziķus

Šodien, 16. aprīlī, latviešu izcelsmes mūziķis un producents Rick Feds publicējis emocionālu un dvēselisku dziesmu art-pop, lo-fi stilistikā, par ko publiski izteikušies vairāki pasaulē zināmi džeza un soul mūzikas izpildītāji. Starp viņiem jāmin arī ikoniskais pianists Benny Green, kurš uzsācis sarunu ar mūsu pašmāju mākslinieku tīmeklī FaceBook.

Šajā kompozīcijā apvienojas juteklisks/futūristisks vokāla skanējums ar ausīm tīkamu elektroniskās mūzikas aranžējumu, ko grūti ielikt konkrētā stilistikā. Samtainās balss īpašniece ir Una Daniela, kuru pēc klausīšanās būtu grūti asociēt ar latviešu dziedātāju. Pats mūziķis par dziesmu: "Šīs dziesmas/vārdu tulkojums vairāk ir abstrakts nekā konkrēts. Tam var būt dažādas nozīmes un ir vieta  interpretācijai, bet viena no nozīmēm ir cilvēka saikne ar virsapziņu. Pāri ego, pāri apziņai un zemapziņai mums ir virsapziņa, mūsu unikalitāte, iekšējais ģēnijs. Šī dziesma ir par trauslo līkni, kas mūs savieno ar garu. Kā ieiešana meditatīvā stāvoklī, kur meklēt galvenās atbildes.

Mans uzdevums ir pārtulkot visuma enerģiju un zināšanas cilvēkiem. Mēs, mākslinieki, to izjūtam ar savu dvēseli veidos, kas nav izskaidrojami vārdos. Ar saviem darbiem varam šīs sajūtas/informāciju pārtulkot cilvēkiem. Tas būtu primārais mākslinieka uzdevums, lai spētu vest cilvēci uz augšupeju. Man patiktu ticēt, ka šī ir nākotnes dziesma Latvijā, kas spēj celt daļiņu no mūsu valsts evolūcijas stāvoklī un dod iespēju papildināt pasauli, kas tik ļoti nepieciešams mūsu, uz iekšu vērstajā kultūrā.”

Dziesmas videoklips gaidāms 23. aprīlī, kā arī 7. maijā tiks publicēts Rick Feds pirmais albums "Future Human", kura tapšana ilga 4 gadus. LP komplektācija tiks prezentēta audio/vizuālā Livestream koncertā Latvijā, Amerikā un Hamburgā. Albuma tapšanā piedalījušies arī vairāki viesmākslinieki, kā piemēram dziedātāja Amira B (Ņujorka), repa izpildītājs KdotMelody (Londona), mūzikas producents Mad Zach (Berlīne), kā arī pašmāju mūziķi - dziedātāja Una Daniela, repa izpildītāji Ansis, March un producents Niklāvz.

Dziesma “When You Go" pieejama visās mūzikas straumēšanas platformās!
Klausies dziesmu šeit

» Lasīt vairāk

16

Apr

“RIGaLIVE #7” izsludina dalībnieku pieteikšanos!

Tiek uzrunāti dziesmu tekstu autori, mūzikas autori, izpildītāji un producenti, aicinot pieteikt savu dalību dziesmu rakstīšanas nometnē “RIGaLIVE #7”, kas papildināta ar nozares profesionāļu vadītām radošajām meistarklasēm. Nometne norisināsies no šī gada 1.jūnija līdz 3. jūnijam.

Tiek izsludināta pieteikšanās dziesmu rakstīšanas nometnei, kurā trīs dienu garumā grupās tiks strādāts pie jaunu dziesmu radīšanas. Dalībnieki tiks sadalīti grupās un katra grupa būs nokomplektēta tā, lai tajā strādātu mūzikas izpildītājs autors un producents. Dziesmu radīšanas procesam tiks atvēlētas astoņas stundas un pēc tam tās vērtēs ne tikai pārējie dalībnieki, bet arī mūzikas nozares profesionāļi. Viens no nometnes mērķiem ir tādu skaņdarbu radīšana, kas spētu uzrunāt vietējo klausītāju, un kam ir potenciāls nokļūt radio apritē un mūzikas atskaņošanas topos.

Nometnes norises plāns:

1.06. – meistarklases un iepazīšanās ar dalībniekiem;

2.06. – dziesmu rakstīšanas sesija; klausīšanās un vērtēšana;

3.06. – dziesmu rakstīšanas sesija; klausīšanās un vērtēšana.

 

Iepriekšējās “RIGaLIVE” nometnēs ir radītas tādas plašākai auditorijai zināmas dziesmas kā “Zemes stunda”, “Viņa nedejo”, “This is the night”, “Saku tev atā”.

“Par “RIGaLIVE” varu teikt tikai un vienīgi pozitīvo. Šis iedibinājums viesis pozitīvas pārmaiņas pašmāju estrādē un, var pat teikt tā, ka muzikāli radošo vidi burtiski uzvārījis. Ja paraugos uz pašmāju mūzikas klāstu no radio dīdžeja pozīcijām uz laika posmu pirms šīs nometnes izveidošanas, tas ne tuvu nebija tik bagātīgs ar jauniem mūziķiem, jaunām dziesmām, kā tas ir tagad. Jo īpaši pēc pēdējām trim četrām nometnes sesijām. Dziedāt mājās pie spoguļa ir viena lieta, bet šajā nometnes vidē tu esi kopā ar citām radošām personībām. Vienatnē ir grūti sevi realizēt, piestartēt savu potenciālu, nezinot, kā tas viss strādā, bet “RIGaLIVE” sniedz lielisku iespēju tikt komandā, piemēram, ar Arni Račinski vai kādu citu lielisku producentu, sadarboties ar labiem dziesmu autoriem – tā ir lieliska iespēja mācīties un spert plašākus soļus uz priekšu. Nometnē “dzimst” jauni un interesanti projekti, dziesmas, sadarbības. Veidojas mūzikas bagātība un labi, ka tā, jo ir plašas izvēles iespējas. Latiņa ir augsta. Es teiktu, ka šis ir šī brīža pašmāju mūzikas lielākais atspēriena punkts. Tajā pašā laikā tas noteikti ir arī liels izaicinājums un pozitīvās konkurences garša, jo brīdī, kad tu savā komandā strādā pie jaunas dziesmas izveides, apzinies, ka aiz sienas vēl desmit citi strādā, un tas kalpo par tādu kā pozitīvo dzinuli. Tas viss ļoti palīdz attīstīt sevi,” stāsta viens no iepriekšējo RIGaLIVE sesiju ekspertiem, radio SWH programmu producents Artis Dvarionas.

“Es nometnē “RIGaLIVE” pirmo reizi piedalījos tās iepriekšējā sesijā. Tur satiku arī sev iepriekš nezināmus cilvēkus, ar kuriem nekad nebiju kopā strādājusi. Bija liels prieks iepazīt jaunus, ļoti talantīgus mūziķus. Kopumā tas bija lielisks piedzīvojums, jauni kontakti, jaunas iepazīšanās, ļoti vērtīga pieredze. Arī pēc nometnes man ir sanācis sastrādāties ar dažiem no tajā iepazītajiem cilvēkiem, un kopīgi ir tapis arī kaut kas jauns,” stāsta jaunā dziedātāja Loreta Reide.

 

Pieteikums dalībai jāaizpilda līdz 30.04.2021. Dziesmu rakstīšanas darbnīcas dalībnieki tiks izziņoti  maija sākumā.

Pasākuma norises laiks var tikt mainīts saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī, pasākuma laikā tiks ievēroti visi drošības pasākumi.

PIETEIKTIES DZIESMU RAKSTĪŠANAS NOMETNEI ŠEIT!

Informācija par lekcijām un citām aktivitātēm sekos.

“RIGaLIVE” Spotify dziesmu pleiliste:

» Lasīt vairāk

16

Apr

Debijas singlu izdevusi konkursa “Ondo.lv Mūzikai” uzvarētāja Megija Petinena

Savu pirmo singlu un arī videoklipu laidusi klajā “Zelta Mikrofona” un “Ondo.lv” organizētā konkursa “Ondo.lv Mūzikai” uzvarētāja Megija Petinena. Dziesma saucas “Spēles” un tās mūziku un vārdus radījusi pati dziedātāja.

Konkurss “Ondo.lv Mūzikai” norisinājās pērn un tajā četrus mēnešus pēc kārtas kāds jaunais mūziķis varēja iegūt EUR 1000 lielu stipendiju dziesmas ierakstam vai videoklipa uzfilmēšanai. Megija uzvarēja ceturtajā, novembra balsojumā.

Dziesma radās jau pērn augustā. “Gluži nejauši un nakts laikā,” uzsver autore. “Naktī piecēlos jau ar šo melodiju galvā, iedungoju to telefona balss ierakstos un pusmiegā sarakstīju vārdus turpat telefona piezīmēs. Nākamajā rītā piecēlos un pārsteigta secināju, ka tas nav bijis tikai sapnis.” Sapņa rezultāts iepatikās ne tikai pašai Megijai, viņas radiem un draugiem, bet arī citiem klausītājiem un profesionālai žūrijai.

Pēc uzvaras konkursā Megija uzrunāja vienu no vadošajiem Latvijas popmūzikas producentiem Kasparu Ansonu, un dziesmai “Spēles” tapa kvalitatīvs studijas ieraksts. Videoklips savukārt tika nofilmēts Lūznavas muižā.

“Šo vietu izvēlējos tāpēc, ka pati esmu uzaugusi Latgalē un noteikti vēlējos izmantot izdevību parādīt plašākai sabiedrībai tieši šo muižu, jo, manuprāt, tā ir viena no maģiskākajām vietām Latgalē!” turpina Megija. “Ņemot vērā muižas vēsturisko atmosfēru, uzrunāju talantīgo dizaineri Annu Elizabeti Kasparsoni (“Anna Elizabete Fashion”) un mēs kopā izvēlējāmies ļoti romantiskus tēlus, kas lieliski iederējās muižas interjerā.”

Video veidojis Ivars Utināns un kopā ar dziedātāju klipā redzams arī aktieris Genādijs Smirnovs. Radošajā procesā piedalījās arī grima māksliniece Darja Pujate. Iedvesmojoties no “Netflix” seriāla “The Queens Gambit”, Megija vēlējās savas dziesmas video izmantot kādas galda spēles elementus. “Šahs būtu pārāk tieša atsauce, tādēļ pēc diezgan ilgām pārdomām izvēlējos spēli, ko tautā zina kā “Desas”,” smej dziedātāja. “Videoklipā spēles norise mijas ar atmiņu uzplaiksnījumiem no abu tēlu iepriekš piedzīvotā, tādējādi katrs spēles solis tiek veikts, balstoties uz emocijām no pagātnes.”

Megija uzsver, ka “Spēles” ir dziesma, kurā stāstīts par fundamentālu atziņu – ikviens ir pats savas dzīves spēlētājs, un, vadoties pēc iepriekš gūtās dzīves pieredzes, katrs “dzīves spēli” spēlē pēc saviem ieskatiem un noteikumiem. ““Dzīves spēli” var attiecināt uz jebkuru no aspektiem,” piebilst Megija. “Būtībā esmu radījusi dziesmu, kuru katrs cilvēks var brīvi interpretēt pēc savām sajūtām un emocijām, ko arī aicinu darīt.”

Megija Petinena nākusi no Kārsavas novada Malnavas pagasta, mācījusies Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā un tagad attālināti studē angļu filoloģiju un džeza mūziku Sauthemptonas universitātē Apvienotajā Karalistē.

Jaunais singls “Spēles” no 16. aprīļa noklausāms lielākajos straumēšanas servisos internetā un izdzirdams labākajās Latvijas radiostacijās.

» Lasīt vairāk

15

Apr

Starptautiskais mūzikas festivāls Tallinn Music Week ir pārcelts uz rudeni

Tallinn Music Week, kas sākotnēji tika paredzēts jūnijā, notiks rudenī, laikā no 29. septembra līdz 3. oktobrim.  No šodienas līdz aprīļa beigām ir izsludināta papildu pieteikšanās kārta tiem māksliniekiem, kuri vēlas uzstāties plānotajā starptautiskajā mūzikas festivālā.

"Viens no vissvarīgākajiem Tallinn Music Week festivāla mērķiem ir veicināt starptautisko attiecību attīstību mūzikas un kultūras jomā," komentē TMW festivāla direktors Pērtels Soosalu. “Šī iemēsla dēļ mēs nolēmām festivālu pārcelt no jūnija uz rudens sākumu. Paredzams, ka tad pandēmijas izraisītie ceļošanas ierobežojumi tiks atviegloti un pasākumā varēs piedalīties Eiropas mūzikas industrijas profesionāļi, kā arī iespēja uzstāties būs pēc iespējas lielākam interesantu ārzemju mākslinieku skaitam.”

Neskatoties uz festivāla pārcelšanu, 11. jūnijā notiks Igaunijas mūzikas industrijas fokusa diena, kuru Tallinn Music Week organizē sadarbībā ar nozares attīstības organizācijām. Tajā ir plānots analizēt mūzikas biznesa pašreizējo stāvokli un apspriest iespējas pārvarēt radušos krīzi.

Sakarā ar Tallinn Music Week pārcelšanu, no šodienas līdz  30. aprīlim ir izsludināta papildu pieteikšanās kārta mūziķiem, kuri vēlas uzstāties festivālā jaunajos datumos. Visi jau iesniegtie pieteikumi joprojām ir spēkā. Kopumā programmā, kuru pakāpeniski paziņos sākot ar maiju, piedalīsies līdz 150 māksliniekiem.

Papildu informācija un pieteikumi

Starptautiskā festivāla programmu veido trīs daļas: daudzžanru mūzikas festivāls dažādās vietās visā pilsētā, mūzikas industrijas konference hibrīda formātā un pilsētas svētku dienas aktivitātes ar pilsētas ainavu izpēti. Festivāla programma tiks paziņota pakāpeniski, sākot ar maiju.

Biļetes uz TMW 2021 tiek pārdotas festivāla interneta veikalā shop.tmw.ee. Pārdošanā ir TMW mūzikas festivāla abonements (55 EUR), PRO abonements, kas nodrošina gan vietējo, gan tiešsaistes piekļuvi festivālam un konferencei (150 EUR), DigiPRO abonements (50 EUR), kas garantē dalību festivālā tiešsaitē, sponsoru abonements (225 EUR) un Igaunijas mūzikas industrijas fokusa dienas abonements (40 EUR). Telia klienti, iegādājoties TMW abonementus, saņem 20% atlaidi.

Visas biļetes, kas iepriekš nopirktas uz jūnija festivāla datumiem, ir derīgas jaunajos TMW datumos. Pirms festivāla DigiPRO caurlaidi varēs apmainīt pret PRO caurlaidi, kas ļauj piedalīties festivālā gan uz vietas, gan tiešsaistē, samaksājot biļešu cenu starpību.

Ja sakarā ar festivāla datumu maiņu apmeklētājs vēlas atgriezt vai apmainīt iepriekš iegādātu biļeti pret biļeti uz TMW 2022, organizators lūdz līdz 30. aprīlim uzrakstīt pieprasījumu uz e-pastu ticket@tmw.ee.

TMW 2021 galvenais sponsors ir Telia.  Festivāla stratēģiskais partneris ir mūzikas industrijas attīstības centrs un eksporta birojs Music Estonia, galvenais atbalstītājs ir Nordic Hotel Forum. Festivāla partneri ir Telliskivi radošais kvartāls un Viru Keskus. Festivālu atbalsta Igaunijas Kultūras ministrija un Tallinas pilsētas dome.

Festivālu TMW 2021 organizē Shiftworks saskaņā ar masu pasākumu noteikumiem, kas palīdz novērst koronavīrusa izplatīšanos. Festivāla organizēšanā ir iesaistīti aptuveni 500 uzņēmumi un organizācijas. Mūzikas programmas un producēšanas organizēšana notiek sadarbībā ar aģentūru Damn.Loud un daudziem citiem partneriem no Igaunijas un ārvalstīm.

» Lasīt vairāk

15

Apr

Grupa “Laika Upe” pavasarīgās noskaņās klajā laiž dziesmu “Neprātīga doma”

Dziesma “Neprātīga doma” stāsta par cilvēka divām pusēm - mierīgā, jeb kautrīgā un drošā, jeb impulsīvā. Kad galvā satiekas abas šīs puses dažreiz ir neziņa, kurai ļauties. Vislabāk ir ļaut sadzīvot abām šīm pusēm, jo tas var novest pie pozitīva rezultāta.

2020.gada vasarā dziesmai tika nofilmēts video klips, tomēr kļuva skaidrs, ka video neparādīs dziesmas būtību un tā arī netika izlaists. Sākoties pandēmijas otrajam vilnim bija skaidrs, ka dziesma savu pirmatskaņojumu sagaidīs 2021.gada pavasarī. Vēlāk radās jauna ideja, radīt teksta video pavasara noskaņās, kas labāk piestāvētu dziesmai “Neprātīga doma” - krāsainu un prātā paliekošu.

Dziesma tapusi sadarbībā ar ierakstu producentu DJ Rudd (Rūdolfs Budze). Teksta autors Mikus Frišfelds. Grafiskā video veidotāja Madara Dzintara-Pluša.

Grupā “Laika upe” ir apvienojušies pieci jauni mūziķi: Guntis Nurža (vokāls), Jānis Pastars (ģitāra), Atis Čamanis (taustiņi), Reinis Petrovičs (basģitāra), Edgars Ansons-Tomsons (bungas). Grupa uzstājas dažāda mēroga publiskos un privātos pasākumos visā Latvijā. Kā grupas dalībnieki uzsver – katrs dalībnieks ir ļoti atšķirīgs, un tieši tas vieno visus kopā un veido grupas harizmu.

Kopš 2018. gada “Laika upe” ir publicējusi vairākus singlus un videoklipus. Līdz šim labākos panākumus guvušas dziesmas “Lietus iela” un “Polārzvaigznes krīt”, kas ir iekļuvusi Latvijas radiostaciju topos. Plašāku atpazīstamību grupa ieguva, piedaloties LTV "Supernova 2019" pusfinālā ar dziesmu “Listen To The Way That I Breathe” un LTV “Supernova 2020” atlasē ar dziesmu “All My Roads”.

Dalībnieki:

Guntis Nurža (vokāls);

Jānis Pastars (ģitāra);

Atis Čamanis (taustiņi);

Reinis Petrovičs (basģitāra);

Edgars Ansons-Tomsons (bungas).

» Lasīt vairāk

14

Apr

Dziedātāja Elizabete Gaile laiž klajā singlu ‘’Rozā debesis’’

14. aprīlī dziedātāja Elizabete Gaile kopā ar videoklipu laiž klajā singlu ‘’Rozā debesis’’.

"Vasaras beigās organizēju savos laukos nelielu dziesmu rakstīšanas nometni, un tās bija pāris lieliski pavadītas dienas, kurā viena no tapušajām dziesmām ir ‘’Rozā debesis’’. Kaut bija sajūta, ka pēc nometnes dziesma ir gandrīz pabeigta, tās finalizēšanas process šoreiz bija ilgāks nekā ierasts. Sākotnēji dziesmai izmēģinājām vairākus aranžijas virzienus, taču, kad nonācām līdz šim, visiem radošajā procesā iesaistītajiem bija skaidrs, ka šis ir īstais.’’

"Dziesmas stāsts ir par ilūziju pasauli - rozā debesīm, kurās pati esmu atradusies. Kad, šķiet, lēnām iemīlos otrā cilvēkā, redzu un saproti, ka šīs attiecībās nav uz ilgu, bet gan skaistas, īslaicīgas sajūtas. Pirms man rodas apziņa, ka tomēr no šī visa jātiek prom, vēl nedaudz gribas uzkavēties un klausīties tajā, kas visticamāk nemaz nepiepildīsies.’’

Dziesmai tapis arī videoklips, sadarbojoties ar operatoru MITRA, stilisti Sintiju Selicku un fotogrāfu Miku Užanu.‘’ Ilgi domāju, kā dziesmu vizualizēt, lai veidotos tāda stāsta attīstība, kādu es to redzu. Kopā ar lielisku komandu, manuprāt, mums ir izdevies iecerētais, un esmu gandarīta par rezultātu!’’ par videoklipa tapšanu stāsta Elizabete.

Dziesma tapusi, turpinot sadarbību ar mūziķiem DJ Rudd, Chris Noah un Kristapu Ērgli. Dziesmas ieraksta un komponēšanas procesā tikuši iesaistīti arī pavadošās grupas biedrs Sebastians Macats, savukārt teksta līdzautors ir Mikus Frišfelds.

» Lasīt vairāk

14

Apr

Katrīna Gupalo ar dziesmu “Agonija” cīnās pret depresiju un nāvīgu iznākumu

Dziedātāja un pianiste Katrīna Gupalo publicējusi dziesmu par mīlestības pēdējo elpu “Agonija” un tās videoklipu. Ar to sniegto vēstījumu mūziķe sadarbībā ar krīžu un konsultāciju centru “Skalbes” aicina pievērst uzmanību šobrīd tik ļoti acīmredzamajām sabiedrības garīgās veselības problēmām.

“Dziesmu “Agonija” sarakstīju pirms diviem gadiem, kad pati ilgstoši biju stipri depresīvā stāvoklī. Tas bija laiks, kad uz savas ādas sajutu nežēlīgu un nesaudzīgu kritiku, kuru nespēju “izfiltrēt” un uztvēru ļoti tieši un sāpīgi. Toreiz neredzēju īsti nekādu gaismu tuneļa galā un vienīgais, kas mani izrāva no dziļi depresīvā stāvokļa, bija aktīvas koncertdarbības atsākšana un mūzikas radīšana. Tikai pēc kāda laika, atskatoties uz savām domām un sajūtām, varēju uztvert to viegli – kā normālu posmu radošā izaugsmē. Bet, ja es nebūtu pēc rakstura cīnītāja, tad iespējams, ka viss varēja beigties arī citādāk. Šī situācija lika man atcerēties manas vecmāmiņas vecmāmiņu Sofiju, kura sapņoja kļūt par mediķi, bet, kad vīrs viņai to aizliedza, Sofija savas mājas bēniņos pakārās,” savā pieredzē dalās Katrīna Gupalo.

Dziesma “Agonija” stāsta par mīlestības pēdējo elpu – par pēdējo brīdi pirms neizbēgamas šķiršanās. Tas ir salda rūgtuma piesātināts mirklis pret rīta pusi, kad balle gandrīz jau ir galā un visi izklīduši. Kad tik ļoti gribas gulēt, bet bail aizmigt, jo no rīta jau viss būs citādāk, tāpēc ar pēdējiem spēkiem izmisīgi centies turēties pie realitātes, kurai vairs nav nākotnes.

“Agonijas” videoklipa režisors Jānis Škapars dziesmu atklājis no šī brīža skatpunkta, kad tumšas, nomācošas domas un sajūtas ir pārpildījušas pandēmijas laika realitāti. Par  videoklipu viņš stāsta: “Veidojot mūzikas video, vēlējos parādīt daudzslāņainu un neviennozīmīgu indivīda ceļojumu domu un sapņu pasaulē. Tumšākā vieta reizēm ir paša prāts un zemapziņa. Aizverot acis, mēs nonākam tumsā, savās domās un fantāzijās – nereti tas spēj uz brīdi mierināt un paslēpt realitāti, bet reizēm ievelk tik dziļi, ka ļoti grūti izrauties. Ar šo videoklipu gribam uzsvērt, ka pašnāvība nav risinājums un ka sarežģījumi, kas uz to vedina, var atrisināties.”

Videoklipa radošā komanda ar tā palīdzību vēlas pievērst uzmanību pandēmijas ēnā nodzīvotā gada radītajām acīmredzamajām sabiedrības garīgās veselības problēmām, kas skar ikvienu no mums. Ir tik daudz dažādu šī nesaudzīgā laika radītu grūtību un izaicinājumu. Īpaši šobrīd, kad jau ilgstoši ir ierobežotas klātienes saskarsmes iespējas ar tuvajiem, krasi nojauktas robežas starp darba, mājas un skolas vidi un saviem spēkiem jācenšas ar visu tikt galā. Nav arī pieejami līdz šim ierastie resursi, ar kuru palīdzību risināt ne tikai ikdienas rūpes, bet arī gūt prieku un enerģiju.

Katrīna Gupalo mudina: “Mēs aicinām ikvienu – sievietes, vīriešus, bērnus un pusaudžus – neslēpties un nekautrēties no tā, ka ir nonākuši lielākās vai mazākās grūtībās, un meklēt palīdzību pirms situācija ir samilzusi. Šādos brīžos ļoti nozīmīga var būt atklāta saruna ar kādu draugu, tuvinieku vai zvans uz krīzes atbalsta tālruni. Aicinām arī biežāk sazināties ar saviem mīļajiem, lai uzzinātu, kā viņiem klājas, jo šāds zvans var sniegt ne tikai prieku, bet arī vajadzīgo atbalstu.”

Aiga Ukstiņa, centra “Skalbes” psihoterapijas speciāliste un psiholoģe, saka: “Bieži vien, piedzīvojot emocionālas sāpes un vientulības, izolācijas izjūtu, var likties, ka Tu esi viens, bez atbalsta un citu cilvēku sapratnes. Iespējams, ka šajā laikā piedzīvo gan emocionālas, gan varbūt arī materiālas grūtības, bezcerības izjūtu vai depresīvu stāvokli. Būtiski atcerēties, ka līdzīgi kā fiziskas sāpes arī emocionālas ciešanas var mazināties, meklējot un saņemot piemērotu atbalstu. Tu neesi viens ar savām sāpēm un izmisumu! Grūtos brīžos jebkurā diennakts laikā esi aicināts meklēt atbalstu un spert pirmo soli, lai nepaliktu viens un rastu spēkus meklēt risinājumu, zvanot uz “Skalbes” diennakts atbalsta tālruņiem 67222922 un 27722292. Bērni un pusaudži aicināti zvanīt uz uzticības tālruni 116111.”

Videoklipa radošā komanda un krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes” rosina ikvienu, izmantojot tēmturi #paliksimnomodā, sociālajos tīklos “Facebook” un “Instagram” dalīties ar saviem pieredzes stāstiem par piedzīvoto pandēmijas laikā – par grūtībām un izaicinājumiem, ar ko ir bijis jāsaskaras, kā arī veidiem, kā izdevies pārvarēt sarežģītas situācijas vai nomācošas domas. Savas emocijas var izteikt arī dziesmā, zīmējumā, dzejolī vai kādā citā radošā veidā, jo šis ir viens no veidiem, kā palīdzēt sev sakārtot domas un kaut daļēji atbrīvoties no negatīvām sajūtām. Ar saviem stāstiem vai darbiem anonīmi var dalīties, sūtot tos uz e-pastu daiga@katrinagupalo.com. Pieredzes stāsti tiks apkopoti un publicēti “Katrina Gupalo Music” un biedrības “Skalbes” kontos “Facebook”.

Dziesmas vārdu un mūzikas autore ir Katrīna Gupalo, producents – Aleksandrs Volks. Tā ierakstīta “Wolk Recording Studios”. Videoklipa galvenajā lomā ir mūziķis Germans Superfins. Tā režisors – Jānis Škapars, operators un montāžas veidotājs – Oskars Lūsis. Videoklipā redzami četru latviešu modes dizaineru un zīmolu tērpi: “Amoralle”, Anna Gulbe (“Gia Riga”, “Klerr”), Baiba Tamane un Loreta Asermane. Stiliste – Sandija Sadovska, grima māksliniece – Anita Intaite. Tas filmēts vairākās vietās Saulkrastos – viesnīcas “Villa Gaida” un Saulkrastu kultūras centra “Zvejniekciems” telpās un jūras krastā – , kā arī Rīgā – kafejnīcā “Cafe Leningrad” un alus darītavā “Ziemeļu Enkurs”.

Dziesma pieejama lielākajās mūzikas straumēšanas vietnēs, tai skaitā Spotify.

» Lasīt vairāk

13

Apr

Dziedātājai Olgai Rajeckai jauna dziesma

13. aprīlī dziedātāja Olga Rajecka sadarbībā ar mūzikas producentu Ingaru Viļumu klausītājiem nodod dziesmu “Lai Top”.

Dziesma tapusi par godu pavasarim, lai iedvesmotu sapņot ik vienu šajā neparastajā laikā. Tās producents, mūzikas un vārdu autors ir Ingars Viļums.

“Ļoti priecājos, ka tieši Ingars mani uzrunāja iedziedāt šo dziesmu. Mani iedvesmo viņa melodiskās dziesmas un profesionalitāte. Jau no paša sākuma mani uzrunāja tās vārdi, tie atspoguļo manu iekšēju pasauli, stāsta par pavasara košumu un sapņiem, kuri piepildās,” atklāj Olga.

“Līdz ar jaunas dziesmas aizmetņiem, mazā ģimenes radošajā sapulcē tika nolemts, ka būtu interesanti šo dziesmu piedāvāt Olgai. Ja man , aptuveni, 25 gadus atpakaļ kāds būtu teicis, ka tu kādreiz dzīvē uzrakstīsi dziesmu kopā ar dziedātāju Olgu Rajecku, es tam, viegli sakot, nespētu noticēt. Šis pavasaris ir pienācis ar jaunām cerībām un sapņiem, un vajag nedaudz, pavisam ne daudz, lai nāktu saules gaisma, kas mūs sasildītu un dotu cerības jauniem sapņiem. Lai Top!” stāsta Ingars.

Dziesma tapusi sadarbībā ar Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) fondu “Izglītības un kultūras atbalstam”. Video tapis pateicoties ādas veselības un skaistuma mājas “Myskin” atbalstam.

Bilžu autors un fotogrāfs- Raitis Lapāns

 

» Lasīt vairāk

12

Apr

Ar singlu “Zvaigznes” debitē jaunā dziedātāja un dziesmu autore Keitija

“Man mūzika šķiet kā kriptēta valoda, kas tomēr ir saprotama visiem. Es caur to varu mēģināt translēt savas un sev apkārt klīstošās sajūtas. Klausītājs – pats var izvēlēties, ko sadzirdēt un ar ko rezonēties.” saka mūziķe. Ja divos vārdos skaidrotu Keitijas mūziku, tad tie būtu: ģeniāla vienkāršība. Kad sarežģīti ir izstāstīt, bet pavisam vienkārši sajust.

Keitija ir beigusi Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas flautas specialitātes klasi. Savas muzikālās gaitas turpināja folkloras kopā “Kokle”, kur iepazina latviešu tradicionālās dziedāšanas tehnikas un apguva kokles un citu instrumentu spēli.

Dziesma tapusi sadarbībā ar mūziķēm Viju Moori (perkusijas) un Smarandu Iftime (čells), kuras šobrīd studē Sibēliuss mūzikas akadēmijā, Helsinkos. Ierakstu veikšana un miksēšana sadarbībā ar Didzi Kikustu un Grupa Jānis. Vizuālo noformējumu veidoja māksliniece Idil Epikmen (Arts University Bournemouth, Lielbritānija).

Kāda latviešu teika par zvaigžņu rašanos stāsta, ka, kad puišiem jājot pieguļā satumsis, tie sametuši ogles debesīs un tās vairs nav kritušas lejā. “Zvaigznes” ir kā saldsērīgs secinājums, kopsavilkums, atskatīšānās uz vēl līdz galam nesadzijušām sirdsāpēm.

» Lasīt vairāk