Skip to content

Pēc mēneša Zemgalē notiks piektais festivāls “Zobens un Lemess”

Piektais mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls “Zobens un Lemess” dalībniekus  gaidīs no 7. līdz 9. jūnijam ainaviskajā Mūsas un Mēmeles satekā, Bauskas pilskalna estrādē. Īpašo viesu skaitā – pirmo reizi  Latvijā pasaules mūzikas leģenda “Corvus Corax” no Vācijas! Vēl festivālā uzstāsies “Månegarm” (Zviedrija), “Einherjer” (Norvēģija), “Gyvata” (Lietuva) un citas lieliskas grupas.   

Festivāla teritorija apmeklētājiem būs atvērta no piektdienas pēcpusdienas. Sestdien paralēli notiekošajam uz lielās skatuves darbosies tā sauktais Senais ciems, kurā interesenti varēs gan vērot baltu karavīru viduslaiku cīņu paraugdemonstrējumus, gan līdzdarboties agrāko laiku amatu meistarklasēs un dzīvās arheoloģijas eksperimentos, gan sacensties, piemēram, dažādās viduslaikus spēlēs.

Arī šogad festivālā uzstāsies plaši pazīstami un atzīti mūziķi un arī jaunākas grupas, un katra no tām ir ar potenciālu kļūt par interesantu jaunatklājumu. Koncertprogramma aptvers dažādus žanrus, sākot no folkmūzikas līdz folkmetāla jaudīgākajām un smagākajām izpausmēm. Dažādībā ir arī vienojošais elements – mūziķu daiļradē raksturīgi saskares punkti ar etnisko mūziku, folkloru, mitoloģiju, vēsturi un/vai dabas izjūtu un tās izpausmēm šodienas interpretācijās. Faktiski runa ir par mūsdienu cilvēku, kas interesējas par pagātni, lai, iespējams, apjaušot saknes, cēloņsakarībās apjaustu arī šodienu.

Šogad festivālā “Zobens un Lemess” uzstāsies leģendārā  vācu apvienība “Corvus Corax”, kas pasaules mūzikas cienītājiem ir kā attiecīgā žanra kvalitātes un jaunrades celmlaužu zīmols. Katra šīs grupas uzstāšanās ir notikums.

Pasaules mūzikas grandi “Corvus Corax” (medieval / celtic) dibināta 1989. gadā. Satriecoši ritmi, senas melodijas, nepieradināta skaņa, ko rada iespaidīga izmēra bungas, pašdarinātas dūdas un citi instrumenti  – tas viss  kopā atdzīvina un uzbur cita laikmeta noskaņu.  Ar savu ilggadējo darbu Berlīnes mūziķi ir veidojuši mūsu pašreizējo izpratni par viduslaiku mūziku. Viņu ietekme aptver plašu kultūrtelpu, citējot pašu pieteikumu – no Maskavas līdz Mehiko. Grupa koncertējusi daudzviet pasaulē, piemēram, visā Eiropā, ASV, Kanādā, Japānā, Ķīnā.

Izdots daudz spožu albumu ar plašu tēmu loku. Piemēram, ar mītisko „Mille Anni Passi Sunt” pieminēti senie dievi un leģendas, ar tādiem ierakstiem kā “Sverker” un “Gimlie” grupa pievērsusies ķeltu un Ziemeļvalstu tradīcijām un mūsdienīgi prezentējusi vikingu kultūru.

Grupas mūzika izmantota arī filmās, kā arī dzirdama pazīstamajā datorspēlē “Dragon Age”. 2005. gadā grupa īstenoja ambiciozu projektu „Cantus Buranus” – operu, izmantojot “Carmina Burana” manuskripta tekstus, pašiem komponmējot mūziku un sadarbojoties ar simfonisko orķestri un kori.

“Corvus Corax” apvieno seno mūziku ar mūsdienu fantāzijas elementiem, eksperimentējot ar dažādām skaņām un autentiskajiem instrumentiem. Nav svarīgi, vai mūziķi spēlē klubā, koncertzālē, bruņinieku turnīrā vai milzīgā brīvdabas saietā, piemēram, tūkstošiem metālistu lielākajā Eiropas smagās mūzika festivālā “Wacken Open Air” – “Corvus Corax” zina, kā atvērt publiku un iedvesmot to dejot, priecāties un svinēt dzīvi.

Šogad festivālā uzstāsies arī vikingmetāla un folkmetāla grupa “Månegarm” no Zviedrijas, Norvēģijas vikingmetāla pārstāvji “Einherjer”, Vidusaustrumu folkmetāla pārstāvji “Melechesh” no Jeruzālemes, Lietuvas neofolka / folkroka grupa “Gyvata”, Igaunijas blekmetālisti “Condescension”, pašmāju folkmetāla grupa “Green Novice”, “Frailty”, “Preternatural”, “Catalepsia”, “Velnezers” un citi.

Lietuvas folkroka grupa “Gyvata” ir tīrradņi, kas brīvdabas festivālā Latvijā uz skatuves kāps pirmo reizi. Grupas pirmsākumi – 2009. gadā, un tās nosaukums izvēlēts no lietuviešu filozofa, rakstnieka, dzejnieka, mūziķa  Vidūna (Vydūnas) darbiem, kuros uzsvērta valodas, kultūras un tradīciju nozīme. 2018. gadā grupa izdeva savu jaunāko albumu “Išvandravau”. Grupas koncerus raksturo maģiska noskaņa un ilga pēcgarša.

“Månegarm” ir vikingmetāla grupa, kas 1995. gada beigās izveidota Zviedrijā. Nosaukums atvasināts no vilka vārda ziemeļu mitoloģijā Mánagarmr. Ar otro demo – “Ur Nattvindar” – “Månegarm” sevi bija atradis, un folkmetāls kļuva par tā pamatskaņu. Grupa ir viena no pirmajām, kas smagajā mūzikā sākusi izmantot tradicionālos instrumentus, piemēram, vijoli un flautu, kā arī sievietes vokālu. Līdzīgi kā pašmāju “Skyforger”, “Månegarm” ir vieni no žanra pionieriem, kas sākuši deviņdesmitajos un  joprojām pārliecinoši ir uz skatuves.

Savukārt “Einherjer” ir piederīga laikam, kad veidojās norvēģu ekstrēmais metāls jau kā kultūras eksports, iedvesmojot un aizraujot tūkstošus. Grupa  dibināta 1993. gadā un pēc dažu gadu pauzes tās darbība atjaunota 2004.gadā. Vārds “Einherjer” ir mūsdienu norvēģu versija  par senislandiešu jeb seno ziemeļnieku valodas vārda nozīmi “Tie, kas cīnās vieni”.  Nostāstos Einherjar ir izcili cīnītāji, kurus pēc nāves kaujas laukā Valkīras nogādā Valhallā. Tajā karavīri dzīro un cīnās līdz Ragnarokam (Ragnarök – “dievu liktenis) – pēdējai dievu kaujai un pasaules bojāejai senskandināvu mitoloģijā. “Einherjer” izdevuši vairākus albumus, no kuriem “Av Oss, For Oss” tika nominēts Spellemannsprisen (norvēģu “Grammy” analogs) par labāko metāla albumu 2014. gadā. Atzīmējot 20. gadadienu kopš pirmā albuma ierakstīšanas, 2016. gadā “Einherjer” atkārtoti izdeva savu debijas ierakstu “Dragons of the North”. Pērn, iedvesmoti un atjaunoti, mūziķi izdeva savu jaunāko veikumu “Norrøne Spor”. Citējot pašu grupu – šīs desmit dziesmas ir “Einherjer” stilā, bet vienlaikus – unikālas. 

Grupa “Melechesh” (black/death/middle eastern folk metal) dibināta Jeruzalemē, taču šobrīd tās dalībnieki dzīvo Amsterdamā. Grupa centusies izveidot tādu blekmetāla veidu, kas aptvertu plašas Tuvo Austrumu ietekmes un kas galvenokārt ir par asīriešiem, Senās Divupes jeb Mezopotāmijas un arī okultām tēmām (gan muzikāli, gan liriski). “Melechesh” iedibinājuši šī virziena nosaukumu “Mezopotāmijas metāls”, uzskatot, ka šādi vislavisprecīzāk var pieteikt konkrēto metālmūzikas strāvojumu. Dažreiz to dēvē arī par par austrumu metālu.

Ziņa arī amatalus cienītājiem – būs pārstāvētas vairākas Latvijā iecienītas craft alus darītavas, kas krietni bagātinās festivālos ierasto “Lager”  tipa alus klāstu.

Turpinot pērn iedibināto praksi un cenšoties publisko pasākumu veidot iespējami videi draudzīgākā formātā, arī šogad festivāls nodrošinās daudzkārtlietojamās glāzes dzērieniem. Tāpat arī festivāla rīkotāji aicina ierasti lielisko publiku rūpēties par vidi un izdarīt atbildīgas izvēles.

Nakšņošana paredzēta telšu pilsētiņā, kas būs izvietota festivāla teritorijā. Pasākumā būs pieejami visi nepieciešamie pamatpakalpojumi, tostarp labierīcības, ēdināšana, dzērieni, medpunkts, kā arī veldzēties gribētājus gaidīs Mūsas un Mēmeles pludmales.

Biļetes uz festivālu nopērkamas vietnē “TicketShop.lv”. Tuvojoties pasākumam, biļešu cena pakāpeniski pieaugs.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit