Skip to content

Pieci mīti par Laimu Vaikuli

30. martā Arēnā Rīga notiks vērienīgs Laimas Vaikules solokoncerts par godu mākslinieces jubilejai. Pašlaik aktīvi norisinās gatavošanās pasaules līmeņa koncertšovam, kurā kopā ar Laimu uz skatuves kāps unikālais Freedom Ballet un solisti Intars Busulis, Lauris Reiniks, Jānis Stībelis un grupa DAGAMBA.

Tuvojoties estrādes dīvas jubilejai, piedāvājam ieskatu izplatītākajos mītos par noslēpumaino, pievilcīgo un vienreizējo Laimu.

Pieņemts uzskatīt, ka pirmo reizi televīzijā Laima uzstājās 1986. gadā Viļņā, ceremonijā “Gada dziesma” ar priekšnesumu “Nočnoj koster” (“Nakts ugunskurs”, R.Paula mūzika, I.Rezņika vārdi). Kā izrādās, Laima tomēr bija redzama gadu agrāk – pirmā viņas parādīšanās bija Vissavienības Centrālajā televīzijā, Jaungada “Zilās uguntiņas” raidījumā 1985. gadā. Laima uzstājās cepurē ar spicu galu un sarkanā minikleitiņā, izrādot slaidās kājas un nevainojamo plastiku. Dejotāju trupas pavadījumā Laima izpildīja dziesmu “Mušmires”, tajā amerikāņu grupas Kool & The Gang dziesmas “Big Fun” melodijai tekstu bija sacerējis Kaspars Dimiters. Mūsdienās šis priekšnesums varētu šķist atsvaidzinoši psihedēlisks, un viennozīmīgi tāds bija arī publicēšanas brīdī.

Superhita “Vernisāža” izpildītājus Laimu Vaikuli un Valēriju Ļeontjevu publika “saprecināja” vienā acumirklī. Šo Paula un Rezņika kopdarbu dziedātāji pirmo reizi izpildīja 1986.gadā kopīgajā padomju un itāļu estrādes zvaigžņu koncertā. Dueta dalībniekiem uzreiz tika piedēvēts romāns –  tik pārliecinoši šie abi spilgtie un neparastie skatuves mākslinieki izpildīja atmiņā paliekošo dziesmu. Mīts par to, ka Laima un Valērijs ir sieva un vīrs, noturējās vairāku gadu garumā un tika pat atspoguļots drukātajā presē. Abi mūziķi, kuru starpā joprojām valda draudzīgas un siltas attiecības, aizvien ik pa brīdim jokojoties uzkurina baumas par savu neesošo romānu. Un 9. martā Laima dosies uz Maskavu, lai personīgi apsveiktu savu skatuves partneri dzimšanas dienā.

2016.gadā Latvijas Fotogrāfijas muzejs internetā publicēja arhīva fotogrāfiju ar parakstu “Rīgas rēvijas” dejotājas, 20.gadsimta astoņdesmitie gadi”. Fotogrāfijā iemūžinātas četras meitenes baltos cilindros, nostājušās graciozā baleta pozā uz leģendārā restorāna “Jūras Pērle” terases. Fotogrāfija sociālajos tīklos strauji ieguva popularitāti, daudzi lietotāji ar sajūsmu vienā no meitenēm, blondīnē ar izteiksmīgi krāsotām acīm, atpazina Laimu Vaikuli. Treknu punktu šim mītam pielika Laima, ar smaidu paziņojot, ka šajā foto viņas vispār nav.

Laima tik tiešām ļoti mīl dzīvniekus, taču nevis tos ēst, bet gan tiem palīdzēt. Viņa jo īpaši dievina suņus, pārdzīvo par roņiem un kopumā ir izcils piemērs nebeidzamai empātijai pret dabu un dzīvnieku pasauli.

Vienlaikus dziedātāja, kurai regulāri tiek lūgts atklāt tvirtuma un mūžīgās jaunības noslēpumu, reizumis iesaka populāru atslodzes diētu deviņu dienu garumā – trīs dienas tikai rīsi, trīs dienas – vārīta vistas fileja, trīs dienas – āboli… Kā lai izskaidro vistas parādīšanos veģetārietes ēdienkartē? Šis ir ieteikums gaļēdājiem, kuri sabiedrībā ir vairākumā. Pati Laima vistu neēd, un vispār ēd ļoti maz. Viņa ir no tiem retajiem cilvēkiem, kuriem piemīt pamatīga ēšanas paradumu paškontrole. “Varu eksistēt vispār bez pārtikas,” nosmaida Laima.

Laima viennozīmīgi joprojām ir aktuāla estrādes dīva un visplašāk atpazīstamā Latvijas dziedātāja. Visā pasaulē viņas talanta cienītāji ir iegādājušies vairāk nekā 20 miljonus viņas ierakstu albumu kopiju. Viņa pārstāv estrādes žanru, bet ir izpildījusi dziesmas arī blūza, fanka un roka stilā, dziedājusi arī progresīvas elektroniskās mūzikas pavadījumā un veidojusi visdažādākās mūziķu un žanru kombinācijas.

“Man pats lielākais atklājums bija žanru sajaukšanās festivālā “Rendezvous”,” stāsta Laima. “Es dziedāju kopā ar lieliskākajiem klasiskās mūzikas pārstāvjiem, kā Kristīne Opolais un Hibla Gerzmava. Izdevās lieliski – šie žanri tiešām ir savienojami – klasiskā un populārā mūzika, džezs un populārā mūzika.”

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit