Skip to content

POSTFOLKLORAS GRUPA “IĻĢI” ATGRIEZUŠIES NO DALĪBAS “WOMEX” – LIELĀKAJĀ PASAULES MŪZIKAS GADATIRGŪ.

Jau 21. reizi notika WOMEX – lielākais tradicionālās, folkmūzikas un pasaules mūzikas (world music) gadatirgus, kas šogad no 21. līdz 25. oktobrim risinājās Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā. Jau vēstīts, ka Latviju tajā pārstāvēja Latvijas Mūzikas informācijas centrs un uz showcase “Club Duna” skatuves kāpa Latvijas tradicionālās mūzikas un postfolkloras flagmanis – grupa “Iļģi”.

WOMEX šogad bija pārstāvēti vairāk nekā 2500 delegāti no 90 valstīm, notika 23 konferences sesijas un 15 filmu skates, savukārt showcase jeb promocijas koncertiem tika saņemti gandrīz 1200 pieteikumi, no kuriem profesionāļu žūrija līdz septiņām WOMEX skatuvēm izvirzīja tikai 60 māksliniekus no 50 pasaules valstīm.

Par dalību stāsta Ilga Reizniece: ““Iļģi” nupat atgriezušies no Budapeštas, kur šogad notika WOMEX – tā saīsināti sauc WORLD MUSIC EXPO, pasaules (jeb etno) mūzikas industrijas svarīgāko gada notikumu. Par to liecina arī skaitļi: 2500 dalībnieku no 90 valstīm. No tiem mūziķi – tikai 280. Tāpēc pareizāk teikt, ka “Iļģi” nevis vienkārši devās, bet bija uzaicināti uzstāties vakara koncertā uz vienas no 7 skatuvēm. Kā viena no 60 muzikālām apvienībām no visas pasaules. Tas ir liels gods, ņemot vērā, ka katru gadu iekļūt izredzēto pulkā kāro tūkstošiem etnomūziķu. Arī “Iļģi” daudzus gadus mēģinājuši saņemt ielūgumu, un šogad beidzot tas ir noticis. Turklāt – vienīgie no Baltijas valstīm.”

“Iļģu” koncerta ieskaņā klātesošos ar grupu iepazīstināja ilggadējs WOMEX dalībnieks, mūzikas kritiķis, etnomūzikas pasaulē augsti novērtēts profesionālis, arī mūziķis Endrjū Kronšovs (Andrew Cronshaw).

Latvijas Mūzikas informācijas centra direktore Ināra Jakubone uzsver: “Mūziķu pieteikumus izskata un dalību WOMEX izvērtē profesionāļu žūrija, tajā dalību var izcīnīt ar savām mākslinieciskajām idejām un kvalitātēm, tāpēc liels prieks, ka Latviju uz WOMEX skatuves līdz šim pārstāvējuši jau divi mākslinieki – Laima Jansone pirms četriem gadiem un šogad – “Iļģi”.”

Latvijas Mūzikas informācijas centrs šai prezentācijas reizei sagatavojis kompaktdisku Native Music 10. Traditional/Folk/World-music/LATVIA. Tā koncepcijas autore ir Latvijas Nacionālā kultūras centra eksperte, “Latvijas Radio 3 Klasika” redaktore, etnomuzikoloģe Gita Lancere. Disks ne tikai sniedz ieskatu pagājušā un šīgada laikā izdoto etnomūzikas ierakstu klāstā, bet piedāvā arī “Iļģu” ierakstu retrospekciju.

Latvijas dalību Pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX nodrošina Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Kultūras ministrijas un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Jāpiezīmē, ka kopš šī gada WOMEX ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, jo veicina kultūras izpausmju daudzveidību, starpkultūru saskarsmi un rada nosacījumus kultūras attīstībai.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit