Ar atklāšanas pasākumu 30. septembrī sāksies Baltijas lielākais avangarda mūzikas festivāls “Skaņu mežs”, kas apmeklētājiem piedāvās plašu koncertu un meistarklašu programmu līdz pat 8. oktobrim. Atklāšanas koncerts un izstāde notiks pasākumu telpā “Tu jau zini kur.”, un tajā uzstāsies avangarda mūziķi no Lielbritānijas, Izraēlas, Meksikas, Vācijas, Dānijas, Igaunijas un Latvijas. Atklāšanas vakars sāksies plkst. 18.00, un to varēs apmeklēt festivāla biļešu īpašnieki. No šodienas ir iespējams iegādāties biļetes arī atsevišķām festivāla dienām; atklāšanas pasākuma biļete ir pieejama par 25 EUR, savukārt 6. un 7.oktobra dienas biļetes maksā 35 EUR. Festivāla biļete, kas ir derīga visu trīs pasākumu apmeklējumam, joprojām ir pieejama par 50 EUR.
“Skaņu meža” atklāšanas pasākumā cita starpā notiks britu graima un basu mūzikas izdevniecības “South London Space Agency” prezentācija. Leiblu dibinājis dīdžejs un producents GRANDMIXXER, un priekšnesumā piedalīsies reperi Duppy un Mez, kā arī brazīļu vokāliste Semiseria un operdziedātāja Alija Alsultani (Alya Al-Sultani), kas jau iepriekš viesojusies festivālā.
Tencu/eleOnora ir improvizētas mūzikas projekts no Igaunijas, kurā modulāri sinztezatori sastopas ar netradicionālām dziedāšanas tehnikām. Šis projekts izveidojās pandēmijas laikā, un tā pirmais ieraksts tapa attālināti – latviešu-igauņu avangarda vokāliste eleOnora savas balss ierakstus nosūtīja studijas “Peata Film” dibinātājam, animatoram un elektroniskajam mūziķim Tencu, kas tos dažādos veidos fragmentēja un apstrādāja ar mērķi uzsvērt rezultējošās mūzikas abstrakciju. Albuma nosaukums ir “..– …. . … – / -.- ..– — -. . -. ..”, savukārt nākamais ieraksts “Cherries in the Head” tiks publicēts kasetes formātā 2023. gada septembrī. Šis koncerts būs tā prezentācija.
Hugo Eskvinka (Hugo Esquinca) ir vācijā dzīvojošs skaņu mākslinieks no Meksikas, kas savu daiļradi asprātīgi raksturo kā “izpēti kā iejaukšanos un iejaukšanos kā izpēti”. Viņa darbu skanējumā ir klātesošas daudzas ekstrēmas elektroniskās mūzikas pamatiezīmes – pārspīlēts skaļums, apzināti straujas un, iespējams, apzināti abrazīvas pārmaiņas, aleatorika, telpiskums un kaut kas, ko viņš pats dēvē par “spektrālu de-gradāciju”. Eskvinkas priekšnesumi reizē var atgādināt arī mirklīgas instalācijas; tie ir īsi, hipnotiski un intensīvi.
TV Maskava ir latviešu elektroniskās mūzikas projekts. Tā vadītājs radīto mūziku apraksta sekojoši: “TV Maskava vadlīnijas ir ātrums, tehnika un izturība. Maksimāla jauda pēc iespējas garākā laika nogrieznī. Dinamika, kontrasti, piedzīvojums. Mūzika, kurā klausītājs tiek nolikts fakta priekšā. Faktā tiek uzdoti jautājumi. TV Maskava cenšas uz tiem atbildēt. Klausītājs domā, ka visu saprot, bet izrādās, ka nesaprot. Performance ir kā viena ieelpa- viens dūms, kas tiek ievilkts plaušās, bet izelpa aizkavējas, jo šobrīd notiek pārpratumus publikā. Neaizmirstams ceļojums, kas raisa uz nenopietnām pārdomām. Pie sarkanās gaismas šķērsot satiksmes aktīvu krustojumu var izrādīties tīrais nieks. Uzlikšu savu mīļāko bītu un tas ir arī tavs mīļākais bīts. Narkotikas šodien ir legālas, bet tās ir indīgas, tāpēc ēdu saldējumu un sūkāju konfektes. Drīz atvērsies portāls.”
Mūziķis Raivo Vainovskis ar segvārdu KODEK pārstāv diezgan šauru neakadēmiskās elektroniskās mūzikas žanru, taču ir guvis starptautisku atpazīstamību un pierādījis izcilību savā žanrā, uzstājoties neskaitāmos elektroniskās un eksperimentālās mūzikas festivālos kā, piemēram, “CTM” festivālā Berlīnē, “Amsterdam Dance Event” festivālā Amsterdamā, “Cynetart” festivālā Drēzdenē un “MUTEK” festivālā Monreālā. KODEK ir arī viens no starptautiski pieprasītā Latviešu elektroniskās mūzikas instrumentu ražotāja ‘’Erica Synths’’ līdzdibinātājiem un savā daiļradē plaši izmanto pašmāju sintezatorus. Kopš 2011. gada KODEK līdzrīko eksperimentālās mūzikas mini-festivālu “Brīnumu Nakts” dzimtajā Madonā, kas ir viens no dažiem šāda veida pasākumiem Latvijā, kas norisinās ārpus galvaspilsētas Rīgas. Kā savos mūzikas ierakstos, tā dzīvajās uzstāšanās jau kopš 2005. gada KODEK nereti izaicina klausītājus ar savu unikālo skatuves tēlu un skanisko estētiku, kuras vērtības sakņojas patiesā neatkarīgās mūzikas un mākslas garā.
KODEK ir gan vairākkārt ticis nominēts un arī saņēmis Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu “Zelta Mikrofons” kategorijā “Labākais elektroniskās mūzikas albums” (2012.gada albums “Flavours From The Future”).
Pasākumu noslēgs Peru dzimušās vinilplašu manipulatores un skaņu mākslinieces Marijas Čavesas (Maria Chavez) dj sets. Čavesas skaņu mākslas darbi tikuši izstādīti galerijās “Documenta 14” Atēnās, “JUDD Foundation” Teksasā un Getija muzejā Losandželosā; viņa bijusi redzama gan uz žurnāla “The Wire” vāka, gan uz akadēmiskā izdevuma “History of Electronic and Experimental Music” apvākojuma.
Sadarbībā ar Skaņu meža līdzdibināto un līdzkoordinēto novatoriskās mūzikas platformu “SHAPE+”, ko atbalsta Eiropas Savienība, šajā vakarā audiovizuālu priekšnesumu sniegs izraēliešu-vācu komponistes un elektroniskās mūziķes Maijas Šēnfeldes (Maya Shenfeld) un portugāļu kino mākslinieka Pedro Maijas (Pedro Maia) duets. Šēnfeldes debijas albumu “In Free Fall” pērn laidusi klajā ievērojamā izdevniecība Thrill Jockey. Medijs “The Guardian” šo ierakstu komentē sekojoši: “Liela daļa “dūkoņā” balstīta minimālisma var šķist visai harmoniski neizteiksmīga, taču Šēnfeldes kompozīcijas ir pilnas ar notikumiem. [..] Šēnfelde ir rakstījusi par savstarpēji konkurējošajām Izraēlas pilsētām Jeruzalemi un Telavivu – seno, traģisko un svēto pilsētu un atmosfērisko piejūras ballīšu pilsētu – uzsverot, ka personīgi jūt lielāku tuvību pirmajai no divām. Jeruzalemes askētiskais gars ir savdabīgā veidā jūtams šajā ierakstā – šī ir mūzika, kas lieto 21. gs. tehnoloģijas, lai rosinātu asociācijas ar liturģiskiem dziedājumiem un seniem tempļiem.” Šēnfelde par albuma pamatinstrumentiem izvēlējusies analogo elektroniku, pūšaminstrumentus un balsis.
Pedro Maija dzīvajos priekšnesumos veic manipulācijas ar 16mm un 8mm kinolentēm, strādājot krustcelēs starp analogo, digitālo un “dzīvo” kino.
Flowerpower ir elektroniskās mūzikas duets no Latvijas, kuru veido komponistes Agita Reķe un Sofija Zaiceva. Fokuss tiek vērsts uz skaņu eksperimentiem dzīvā laika performancēs, izmantojot analogos sintezatorus, dažādus ierakstus, kā arī pievienojot digitālu skaņu, veidotu kādā no datorprogrammām. Flowerpower apvieno eksperimentālu, ambientu improvizāciju ar deju mūzikas elementiem. 2021. gadā Flowerpower izdeva savu pirmo albumu “Margery the Medium”, savukārt 2023.gada maijā Flowepower piedalījās “Tallinn Music Week”, uzstājoties uz “Skaņu meža” skatuves.
Festivāla biļetes cena ir 50 EUR, tās ir iespējams iegādāties “Biļešu Servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv. Biļete ir derīga trīs festivāla pasākumu apmeklējumam – 30.septembrī pasākumu telpā “Tu jau zini kur.” un 6.-7.oktobrī kultūras ēkā “Hanzas Perons”. Pārējo festivāla pasākumu apmeklējums ir bez maksas.
Festivālu “Skaņu mežs” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Dānijas Kultūras institūts, Kultūras ministrija, Gētes institūts Latvijā, “Nordic Culture Point”, fonds “Trust for Mutual Understanding” un “Valmiermuižas alus”.
Mediju partneri: “TVNET”, “Rīgas Laiks”, “Mūzikas Saule”, Radio NABA.
“Skaņu mežs” ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā “SHAPE+” un projektā “tekhnē” – abus atbalsta Eiropas Savienība.
Festivāls uzsācis dalību arī Ziemeļeiropas eksperimentālās mūzikas festivālu tīmeklī “NERDS” (“North European Resonance and Dissonance Society”).
Festivāla ietvaros notiks arī aktivitātes no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta projekta “LYRA”, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.