Skip to content

“through the light”. Šodien iznāk daudzslāņains albums ar Uģa Prauliņa mūziku un Aleksandras Lines dzeju

Tāpat kā ikviena dzīvā radība patērē saules gaismu, jebkuram cilvēkam ir nepieciešams noteikts gaismas daudzums, lai izdzīvotu. Kad mēs zinām par tās esamību un iemācāmies dzīvot cauri šai gaismai, izvēloties novērtēt katru mazu lietu, kas mums ir dota, pasaule apkārt atbild uz mūsu domām un rīcībām un paliek gaišāka ar katru mūsu izvēli. Šis ir iemesls, kādēļ dzejniece Aleksandra Line uzrakstīja trīs dzejoļus trīs dažādās valodās, latviešu, krievu un angļu, tumšākajās ziemas saulgriežu naktīs, un komponists Uģis Prauliņš pārvērsa triptihu “through the light” (tulkojumā – cauri gaismai) mūzikā trīs vokālistēm, klavierēm un vibrofonam. Šodien šis albums ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu iznāk digitālā un fiziskā veidā.  

Vārds “triptihs” nāk no sengrieķu valodas un nozīmē trīs slāņus. Šis daudzslāņainais albums ne tikai iekļauj trīs valodas un sajauc kopā mūzikas žanrus, bet to ir arī iedziedājušas trīs vokālistes, katra no kurām izpilda galveno partiju vienā no kompozīcijām (“cauri gaismai” ir Rūtas Dūdumas Ķirses, “through the light” – Santas Šilleres, un “сквозь свет” – Evilenas Protektores solo), Ēriks Miezis iespēlējis vibrofonu un perkusijas, bet Edgars Cīrulis – flīģeli un efektus. Visi pieci džeza mūziķi ir improvizētāji un gandrīz visi arī komponisti, tādēļ triptiha gala rezultāts ir arī katra mūziķa pienesums un interpretācija, kas papildina “through the light” ar tā dalībnieku mūzikas raksturu un aranžiju. 

Albums tika ierakstīts Rīgā, “Provodņikā”, 2022. gada beigās, un tā skaņas ierakstu, miksēšanu un māsterēšanu veicis Pauls Dāvis Megi, skaņas inženiera asistents – Bruno Brauns. Fotogrāfijas, ieraksta procesa iemūžināšanu un vāka noformējumu veidojis Vadims Kožins, vāka seja – Vinsents Krebs.

“Mani vilināja šie trīs dažādie raksturi, noskaņas, mentalitāte, es tām mēģināju sekot, mācīties, uztvert un nesapostīt ar savām mūzikas idejām. Skanējumam noteikti bija jābūt kā filmā – atbilstošam, lai teksta ritms, vārdi nezaudētu savu sākotnējo jēgu un būtu izsekojami, saprotami. Dzeja ir ļoti personiska un tā prasa īpašu iedziļināšanos, jo nevēsta par ārējiem skaistumiem, dabas tēliem, objektiem, bet centrā vienmēr ir cilvēka iekšējās izjūtas tēlainos vārdos, vēlmes, ideāli, virzība uz gaismu un cauri gaismai. Man bija tas komforts neiejaukties ieraksta tapšanā un ar interesi klausīties, kā Aleksandras laikabiedri interpretē šo konceptu; es tikos ar lieliskiem cilvēkiem, profesionāļiem ar jaunu elpu, jaunu enerģiju”, – komentē komponists Uģis Prauliņš.

“Šis triptihs ir veltījums sev pašai un arī ikvienam, kurš piedalījies tā tapšanā. Šis ir arī veltījums ikvienam no mūsu mīļajiem cilvēkiem, ikvienam, kurš nekad nepārstāj meklēt gaismu, un ikvienam, kurš sāk šos meklējumus sevī pašā”, – saka dzejniece Aleksandra Line.

Albums ir klausāms Spotify, iTunes un lielākajās mūzikas straumēšanas vietnēs, kā arī fiziskā veidā iegādājams Bandcamp.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit