Skip to content

AIŠPURS, JANČEVSKIS UN ZAĻUPE PREZENTĒS JAUNDARBUS

Jānis Aišpurs akadēmisko mūziku raksta ne pirmo reizi, taču lieldarbs “I am the truth” (“Es esmu patiesība”, komponista vārdiem izsakoties, ir līdz šim lielākais “nopietnās” mūzikas izaicinājums. Iedvesmu jaundarbam viņš guvis no 12. gadsimtā dzīvojuša mistiķa Farida Ud Dina Atara dzejoļa “Putnu konference”, kas, izmantojot putnus kā alegoriju, atspoguļo sūfisma reliģijas iekšējo ceļojumu no cilvēka līdz dievam.

Komponists un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe darbu “Credo in unum Deum”, kurā apvienojis pareizticīgos, šamanisma un Burjatijas reliģiskos dziedājumus, veltījis vectēvam, kurš pēc tautības ir burjarts. R. Zaļupes lieldarbā izmantota tikai viena rinda ar tekstu, kas pierāda viņa talantu, norāda diriģents Māris Sirmais.

Viens no emocionālākajiem festivāla darbiem “No letu zemes” vēsta par pirmo kronēto Lietuvas karali Mindaugu un viņa mīļoto Martu, kura, iespējams, nākusi no Latgales. Lieldarbam ir astoņas daļas: korim, stīgu, orķestrim, perkusijām un teicējai, kuras lomu izpildīs komponista J. Jančevska mamma, aktrise Zane Jančevska. Šis darbs cenšas retušēt vēstures notikumus un atklāj, ka ar kaimiņiem lietuviešiem mums ir daudz kopīga.

“Šis patiesi būs dziļi aizkustinošs koncerts, to novēroju pēc mēģinājumiem, kad kora meitenes nāk ārā ar aizkustinājumā saraudātām acīm – tas nenotiek pārāk bieži. Visi trīs komponisti ir paveikuši fantastisku darbu, ko ar nepacietību vēlamies jums parādīt,” saka Valsts akadēmiskā kora “Latvija” direktors Māris Sirmais.

Šis būs otrais no pieciem koncertiem, ko būs iespēja dzirdēt 18. Garīgās mūzikas festivālā. 27. augustā Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē plkst. 19.00 un 28. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19.00 skanēs Izraēlas garīgā mūzika, savukārt festivāla noslēgumā 5. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19.00 tiks atskaņota Antona Bruknera 3. Mesa fa minorā.    

Festivālu atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Radio, Latvijas Radio 3 – Klasika, JCDecaux, Delfi, Ieva, Vesti.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit