Skip to content

Apvienība “Nejauši pieradina klepu telpiskā pandēmijas skaņdarbā “pandemic etude”

Latvijas eksperimentālās mūzikas apvienība “Nejauši” (Roberts Dinters un Valdis Skarevičs) kopā ar sitaminstrumentālistu Mārtiņu Kuzminu un aktrisi Karīnu Tatarinovu ir izdevuši jaunu telpisku skaņdarbu “pandemic etude”, kas radošā veidā apspēlē gaisa nozīmi cilvēka dzīvē un visā krāšņumā ir piedzīvojams Liepājā, Jāņa Čakstes laukumā, izmantojot mākslas biedrības “ASTE. Art, Science, Technology, Education” izveidoto paplašinātās realitātes aplikāciju ART+, kā arī studijas versijā izdots digitālā formātā straumēšanas platformās. https://streamlink.to/pandemicetude.

“Biju ļoti priecīgs, ka mums tika piedavāta iespēja veidot skaņdarbu paplašinātās realitātes aplikācijai ART+. Mēs ar Valdi un Mārtiņu jau kādu laiku atpakaļ sākām eksperimentēt ar klepošanu un elpām kā muzikāliem elementiem, kas tagad Covid laikā šķiet aktuālāks kā jebkad. Piedāvājums no mākslinieku apvienības ASTE man šķita brīnišķīga iespēja novest eksperimentu līdz skaņdarbam”, stāsta Roberts Dinters. Abi mūziķi no ansambļa “Nejauši” ar aktrisi Karīnu Tataronovu jau bija sadarbojušies Liepājas teātra projektā “Orbīta. Čaklais”, kur kopā veidoja muzikālu performanci ar Māra Čaklā dzeju. Arī “Orbīa. Čaklais” pašlaik ir pieejama platformā bilesuparadize.lv, kur to var baudīt digitālā 360 grādu video formātā, kas papildināts ar telpisko skaņu, lai skatītājs pilnībā tiktu ierauts performances radītajā realitātē. “Tā kā iepriekšējā sadarbība ar Karīnu Tatarinovu bija tik veiksmīga, nolēmām šo sadarbību turpināt arī šajā skaņdarbā un ir liels prieks, ka arī Karīna jutās tāpat un tam piekrita”, stāsta Valdis Skarevičs.

Skaņdarbā Pandemic etude (Pandēmijas etīde) arī tiek izmantota Māra Čaklā dzeja, ar kuru aktrisei Karīnai Tatarinovai un Robertam Dinteram ir jau izveidojušās īpašas attiecības, veidojot sarunu koncertu “Čaklais. Cits”, kas arī pašreiz ir Liepājas teātra repertuārā. Šī skaņdarba kontekstā tiek izmantots dzejolis ar nosaukumu “Noktirne”. Aktrise pati arī izpida šo dzeju dažādās manierēs, kas iedod skaņdarbam vēl vienu gan filosofisku, gan muzikālu šķautni.

Ceturtais dalībnieks pandēmijas etīdē ir Valda Skareviča un Roberta Dintera kolēģis no ansambļa “Illa” – Mārtiņš Kuzmins. Mārtiņš skaņdarbā ir saspēlējis visas bungu partijas un kopā ar pārējiem puišiem saklepojis arī klepu.

Straumēšanas platformās ir atrodams skaņdarba stereo miks, kura pēcapstrāde ir veika EZ Media. Savukārt, lai izbaudītu skaņdarbu visā tā būtībā, ir jālejuplādē papildinātās realitātes aplikācija ART+ un jādodas uz Liepāju, kur paplašinātā realitātē ir aplūkojami vairāk kā 15 mākslas darbi, tostarp Jāņa Čakstes laukumā izvietotas “pandemic etude”. Papildinātajā realitātē skaņdarbs ir izvietots sešos levitējošos debesu kubos, kuri atrodas visapkārt Jāņa Čakstes laukumam. Kubus ir veidojusi jauno mediju māksliniece Ieva Vīksne. Kubi simboliski norāda to salīdzinoši mazo mums elpojamā gaisa daudzumu izplatījumā. Katrā kubā skan viens skaņdarbs, kurā tieši tāpat kā pašlaik pasauē, ir daudz klepus. Katrs klausītājs veido pats savu unikālo skaņdarba miksu. Nostājoties tieši zem kāda no kubiem,  būs dzirdam tikai šajā kubā notiekošais un pārējais paliks nosacītā fonā, ko veido pārējo tālumā esošo kubu muzikālais saturs, bet katra kuba mazais skaņdarbs ir rakstīts tā, lai tie būtu klausāmi arī visi kopā kā viens liels saņdarbs. To ir iespējams izdarīt, nostājoties laukuma vidū starp visiem kubiem. Tādejādi klausītājs, tieši tāpat kā ikdienā, veido to, ko viņš dzird akarībā no tā, kur viņš atrodas. Ieteikums, uz skaņdarbu klausīšanos ņemt līdzi savu viedierīci ar uzinstalētu ART+ aplikāciju un austiņas.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit