Skip to content

“Trio Spectrum” aicina uz bezmaksas koncertu Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē

17. jūnijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē, gleznainas panorāmas ielokā “Trio Spectrum” klausītājus aicina baudīt kamermūzikas koncertprogrammu “Meža prelūdija”, kurā iekļauti skaņdarbi no impresionisma līdz mūsdienīgam modernismam.

Koncerta “Meža prelūdija” programmā ir iekļautas gleznainas kompozīcijas – impresionisma laikmeta franču komponistes Melānijas Bonī “Meža ainas” (Scènes de la Forêt) un mūsdienu amerikāņu modernista Gerija Šokera “Ūdens mūzika” (Water Music), kā arī Eižena Boccas kompozīcija mežragam un klavierēm ”Īrija” (En Irlande).

“Meža tēma īpaši apspēlēta Melānijas Bonī “Meža ainavās”, kas ir ļoti poētisks, ilustratīvs darbs. Komponiste atsaucas uz Antīko mitoloģiju, pieminot meža dievieti Artemīdu, un darbā ir ļoti veiksmīgi izmantoti divi atšķirīgie pūšaminstrumentu tembri – koka klātbūtne iekš flautas un metāla un “mednieka motīvs” mežraga tembrā. Gribi vai nē, bet mežrags cilvēku zemapziņā ir nogulsnējies kā mednieku signāla instruments.  Savukārt klavieres šajā darbā, it īpaši “Meža ainavu” ceturtajā daļā, ieskanas simfoniski. Autore iet līdzi savam – impresionisma laikmetam, tomēr saglabā savu sievišķīgo, romantisko muzikālo skatījumu,” programmu ieskicē flautiste Liene Denisjuka-Straupe.

Koncertprogrammas centrā ir divi latviešu komponisti: Helmers Pavasars un viņa “Trīs skaņdarbi” flautai un klavierēm, kas uzrunā ar savu dzidrumu un sirsnību, un Romualds Kalsons un viņa saturiski dziļais “Diptihs”.

“Domāju, ka publika novērtēs Romualda Kalsona un Helmera Pavasara darbus ne vien muzikāli, bet arī kā sava veida vēstures liecību,” saka Liene Denisjuka-Straupe.

“Trio Spectrum” koncertprogramma “Meža prelūdija” Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē skanēs 17. jūnijā plkst. 19.00. Koncerts paredzēts vienā daļā, kopējais koncerta ilgums – 1 stunda 15 minūtes. Ieeja koncertā bez maksas.

“Trio Spectrum” pamata sastāvā spēlē izcilās kamermūziķes – flautiste Liene Denisjuka-Straupe un pianiste Kristīne Paula. Šim projektam kā trešais ansambļa dalībnieks ir piesaistīts mežradznieks Miks Bankevics.

Pateicoties savam repertuāram un interpretācijām, “Trio Spectrum” raisa nemitīgu publikas interesi. Tieši repertuāra ziņā atspoguļojas centieni atsvaidzināt reti atskaņotu latviešu komponistu kamermūzikas opusus (piemēram, Jura Ābola “Gobi pasaka”, Ādolfa Skultes “Novele”, Paula Dambja “Šekspīra mūzika”, Artūra Grīnupa “Noktirne”, Viļņa Šmīdberga “Trio”, Jura Karlsona “Smilšu laiks” u.c.) un piedāvāt klausītājiem mūsdienīgu, ar izkoptu skaņas estētiku piepildītu un pārdomātu satura lasījumu.

Veicinot jaunradi, “Trio Spectrum” arvien atskaņo Latvijā nedzirdētus dažādu laikmetu autorus un viņu kompozīcijas, tādējādi iedrošinot arī citus – gan topošos mūziķus, gan pedagogus, gan profesionāļus uzdrošināties meklēt savus interpretācijas risinājumus mazpazīstamam repertuāram. “Trio Spectrum” ir uzsācis sadarbību arī ar citiem instrumentālistiem (šajā gadījumā iekļaujot ansamblī mežragu), tādā veidā papildinot kamermūzikas platformu ar savu pienesumu.

Liene Denisjuka-Straupe (1982) – flautiste. Ar izcilību absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Viļņa Strautiņa flautas klasi Rīgā un Gildholas Mūzikas un Drāmas augstskolas (Guildhall School of Music and Drama) profesoru Iana Klārka (Ian Clarke), Filipas Deivisas (Philippa Davies) un Stīvena Prestona (Stephen Preston) flautas klases Londonā 2007. gadā. Profesionālā meistarība flautas spēlē aktīvi spodrināta dažādās meistarklasēs pie tik izciliem flautas profesoriem kā Eiverila Viljamsa (Averil Williams), Sāra Ņūbolta (Sarah Newbolt), Viljams Benets (William Bennett), Karlo Jans (Carlo Jans) u. c.  Liene spēlējusi Liepājas Simfoniskajā orķestrī, savu radošo darbību papildinājusi ar dalību dažādos kameransambļos, līdz beidzot nodibināja savu ansambli Duo Spectrum kopā ar pianisti Kristīni Paulu. Abas jaunās mūziķes piedalījās dažādos kamermūzikas festivālos un konkursos Eiropas mērogā. Pēc Latvijas radio Klasikas lūguma Duo Spectrum veica ierakstus Latvijas radio studijā 2011. gadā Latvijas klasiskās mūzikas arhīva papildināšanas vajadzībām. Savas simfoniskā orķestra mūziķes prasmes Lienei bijusi iespēja izkopt arī slavenajos Londonas orķestros – Londonas Simfoniskajā orķestrī un Londonas Filharmonijas orķestrī. Kopš 2012.gada Lienes pamatdarba vieta ir orķestris “Rīga”. Kopš 2014.gada strādā par flautas spēles un metodikas pasniedzēju Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā un kopš 2017. gada ir docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Kristīne Paula – (1981) pianiste.  Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (2007) un Austrijas Mūzikas un Izpildītājmākslas universitātes (Vīnē) Sokratus Erasmus apmaiņas programmu pie profesora Nuela Flores (Nuel Flores).

Miks Bankevics – (1987) mežradznieks. Karaliskās Skotijas Konservatorijas (Glāzgovā, 2010) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvents (2014).

Abi mūziķi – gan Kristīne Paula, gan Miks Bankevics regulāri koncertē dažādos kameransambļos un ir dažādu muzikālo apvienību dalībnieki. Paralēli koncertdarbībai Kristīne strādā Rīgas Doma kora skolā un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, bet Miks ir Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra mežragu grupas mūziķis.

MEL redaktors

MEL redaktors

info@musiclatvia.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit